Yüksek Lisans (ALES) İçin ve YDS (Yabancı Dil) Sınavına Gireceğim Bu aralar pek yazamıyorum hatta öyle ki sosyal medya hesaplarımdan da uzak kaldım biraz. Üçüncü oturum ALES sınavına hazırlıyorum. Kısmet olursa Kasım ayında ALES sınavına gireceğim. Ben tezli yüksek lisans istediğim için Ales sınavıyla birlikte okullar yabancı dil sınavları da istiyorlar. Yabancı dil sınavına da başvurdum fakat sınav beklediğimden çok daha erken bir zaman çıktı. 10 Ekim'de sınava gireceğim. YDS sınavı YÖKDİL sınavından biraz daha zor ve ayrıntılı. Her ne kadar yabancı dil çıkışlı olsam da bazı bilgilerin köreldiğini fark ettim. Konuşma dilinde hiçbir sorunum yokken grammer olarak bilgimde bazı eksikler var. Ben yabancı dili konuşarak öğrendiğim için bunun zorluğıunu yaşıyorum. İşin rahat kısmı da paragraf sorularının olduğunu bilmek çünkü okuma, anlama ve çözme kısmına bel bağlamış durumdayım. Ama bir gerginlik yok değil.

ALES sınavı içinde gerekli kaynaklarımı temin ettim. Ben Yargı Yayınları kitapları ile hazırlıyorum. Birer konu anlatımlı birer de soru bankası aldım. Soruları da çıkmış sorulardan basılan kitabı seçtim. Türkçe kesinlikle okuma ve anlama kısmına bağlı. Özne, yüklem, ekler falan olmadığı için hızlı okuma, seri yorumlama kısmına bağlı olarak çözeceğim.

ALES sınavının süresi 100 soruyu çözebilecek kadar uzun değil. Burada amaç kısa zamanda ne kadar soru çözebildiğini ölçmek. Hal böyle olunca hızlı okuma tekniği ile türkçe dersini tamamlayıp kalan sürede de matematikten puan toplama hedefi koydum kendime. Matematiğim iyidir ama öğrenciliklerimin üstünden çok uzun zaman geçti. Şuan hayallerimin peşinden gidiyorum. Allah'a dayadım sırtımı, umarım başarırım.
Bu sene ALES'i tamamlayıp istediğim okullardan birine girmeyi başarırsam eğer hedefim seneye KPSS sınavına girmek. 
Açıkçası KPSS sınavında hatrı sayılır bir puan alabilirsem (ki KPSS ALES sınavına göre çok daha kapsamlı ve göreceli zor olduğu için) tercih yapacağım. 

Hayallerim için savaşmaya geç kaldım. 
Hayat, hayat şartları bir şeyi ertelememe sebep olsa da evlendikten sonra tüm bu hayallerimi gerçekleştirmeye başladım. Umarım böyle gider de eşikte bekleyen üç dönemeci tamamlarım. 
Bu sebeple bir süre kampa girdim en azından dil sınavını halledene kadar.

Telefonum gün içinde sessizde, bir köşede. 
İnternette dolaşmamın çoğunlukla önceliği ise notlara erişmek için.
Kitaplardan da biraz uzak kalacağım. 
1.5 ay sonra, sınav bittiğinde de inşallah biraz daha sık geleceğim!
Duanıza talibim...


Çok bi sevgiler
Mely

CONVERSATION

1 Yorumlar:

  1. İnşallah sınavında başarılı olursun :) Bu arada blogunu çok seviyorum

    YanıtlaSil