Terasta Salatalık ve Biber Ektim!


Eveeeet! İç açacak kalbe dokunacak bir yazıyla geldim bugün ^^ 
Salatalık ve biber ektim, süreci fotoğrafladım. Biraz da bahsetmek istedim. Madem öyle, hemen başlıyorum o haldeee :)

Salatalık ve biberleri fide olarak değil, tohum olarak aldım ben. Amacım hayata ve toprağa tutunmuş olan fideyi almak değil, topraktan güneşe hayat bulmasını sağlamaktı. Aslında tohum olarak salatalık içerisinde ve biber içerisinde bulunan çekirdekleri toplayıp kuruduktan sonra ekmek mümkün... Ancak ben bu sefer tohumu temin etmeyi tercih ettim.

Salatalık ekildikten sonra 2 gün içerisinde yeşillenip şişmeye, hayata göz kırpmaya başlıyor. İnanılmaz hızlı büyüdüğünü söyleyebilirim ki buna tanık olmak çok farklı bir duygu. Her gün boya gidiyor kendileri :)
Salatalık


Biber için aynısını söyleyemem. Biber zor filizleniyor. Hatta öyle ki ben tam olmadı, tutmadı dediğim anda, sabah kontrol için terasa çıktığımda yeşillenip toprağı kırdığını görünce çocuk gibi dakikalarca sevindim :) Henüz büyüme aşamasında kendileri. Ancak salatalık baya kabına sığmayan bir yaramaz çocuk oldu. Bu nedenle köklerine zarar vermeden yetiştirme saksısına geçeceğim bugün yarın.

Nasıl yaptığımdan da bahsedeyim tüm bunları.
Bizim evin terası sabahtan akşamüstüne kadar ciddi bir güneş alıyor. Bu ekim dikim işlerini de terasta yapıyorum. Doğal, direkt ışık alarak yani... 

Salatalık

Şimdi hemen süreçten bahsetmek istiyorum.

 - Öncelikle ekim yapacağım saksıya hava alan besinli herhangi bir toprağı doldurdum. 

- Ardından tohumları birbirine çok yakın olmayacak şekilde yerleştirdim. 

-
Üzerine gübreli toprak (ben solucan gübresi kullandım, arsızlaştırma konusunda oldukça iyi) ile örtüp sprey yardımıyla yüzeyi tamamen ıslattım. 
Sprey kullanma sebebimiz suyu doğrudan toprağa dökerseniz, yavaş yavaş yapsanız dahi toprak direkt olarak tohumları yüzeye çıkartıyor. Bu nedenle sprey kullanıyoruz. Fakat sprey kullandığımız için de toprağın ıslanıp tohumlara ulaştığından emin olmamız gerek. Yoksa çimlenme durumu olmaz. Özetle dakikalarca fıs fıs fıs fısssss diye uğraşmak gerekiyor.

Yaptığım şey tamamen buydu. Dikkat ettiğim tek husus doğrudan ve yoğun güneş aldığı için susuz kalmaması için sürekli kontrol ettim. Yanmaması için de akşamları yapraklara spreyle nemlendirme sağladım. 
Bunu balkonda, güneş alan kapalı balkonda da gerçekleştirmek mümkün. 

Yaptıklarım tamamen bu kadar. Süreçlerle ilgili çektiğim görselleri de hemen buraya bırakıyorum. Hem fikir hem de hatıra olarak kalsın...

Çok sevgiler,

Mely

CONVERSATION

0 Yorumlar:

Yorum Gönder