Atypical


 4 sezondan oluşan, 4. sezon ile birlikte de üzülerek belirtmeliyim ki final yapan canım dizim Atypical'ı bitirdim. Ancak bitirdikten sonra içimde öyle büyük bir boşluk oluştu ki gelip burada yazacak kadar hazır hissedemedim kendimi. 

Atypical aslında içerik olarak gerçekten hayatın içinden, can damarından bir konu işliyor. Otizmli Sam Gardner'ın sosyal hayatında ve eğitim hayatında karşılaştığı sorunları izlediğimiz, izlerken onunla üzülüp onunla heyecanlanan izleyiciler haline geliyoruz, kesin bilgi :) 
Otizm konusunda verdiği en güzel mesajlardan birisi de doğru eğitim ve etkili iletişim ile otizmin bir geri kalmışlık ya da hastalık olmadığıydı bence. Çünkü otizmli bir bireye ''özürlü'' yaftası yapıştıran insanların bu davranışı onların olası sosyalleşme ihtimalini de katlediyor. Bu bireyler yine aynı şekilde bilinçsiz, anlayışsız çocuklar yetiştiriyor ki bunlar da sınıflarında Sam gibi çocuklara zorbalık yapıp, tamamen sindiriyor...

Dizinin temelinde hep iletişim, ailesel ilişkiler var. 4 sezon boyunca otizmli bir gencin harika bir hayal gücünün olduğuna şahit oldum. Rengarenk bir kalbinin olduğuna aynı zamanda... Bu yüzden bu diziyi hiç unutmayacak olmakla birlikte Sam Gardner'ı çok özleyeceğim. Onun bakışları, endişe halinde saçının bir tutamını çekip durmasını, odasında delice tur atmasını, yeni evinde de küvete oturmasını... Harikaydın Sam Gardner!
Aynı zamanda oyunculuk konusunda da çok başarılı olduğuna kefil olabilirim. Öylesine güzel, öylesin gerçekçi bir rol yeteneği vardı ki, acaba gerçekten mi? demedim değil.

Özetlemek gerekirse; bilinçlenmemiz gerek.
Donanmamız gerek gerçeklere karşı.
Eğitmeliyiz kendimizi,
Kalbimizi...
Ve yetiştirdiğimiz çocukları.

Ve bu diziyi de izlemeliyiz bence. Aile ilişkileri, otizmli bireylerin eğitim süreci, sosyal yaşantısı hakkında çok gerçekçi bilgiler veren dizinin herkese çok şey katacağına şüpheniz olmasın.
İzleyin, izletin.

Seni özleyeceğim Sam.
Seni de özleyeceğim Elsa.
Ve senin o kaçamak gülüşlerini de Doug.
Ve senin o güçlü duruşunu Casey.

Hoşçakal Gardner ailesi!


Görsel kaynak için; tıklayınız...


CONVERSATION

0 Yorumlar:

Yorum Gönder