2. Doz BionTech Aşımı Oldum!


Dün itibariyle ikinci doz Covid aşımı olup, süreci şimdilik tamamladım. Ben iki aşıyı da BionTech oldum. Bu aşıyı seçmemin özel bir sebebi yoktu aslında, hem kronik hastalığımın olmasından ötürü hem de eşimin üniversitede öğretim görevlisi olmasından riskli bir gruba gireceğimizi düşündüm Eylül ayı itibariyle. Bu nedenle kronik hastalara daha çok BionTech önerildiğini takip ettim basında. Başka bir sebebi de yoktu özetle (:

İlk doz aşıdan sonra 3 gün kadar iki günü yoğun olmakla birlikte kolumda ağrıyla geçirdim süreci. Onun dışında hiçbir sorun yaşamadım. Ne halsizlik, ne başka bir durum.
Ancak ikinci doz.
Ah o 2. doz!

Aslında olacaklara eşimden hakimdim çünkü kendisi de ikinci dozdan sonra çok ağrılı ve ateşler içinde bir ertesi gün geçirdiğinden ben de kendimde bu duruma kesin gözüyle baktım zira kendimi ve bünyemi tanıyorum.
Öyle de oldu.
Ertesi sabah bir uyandım ki, her yerim ağrıyor. Kalktım, salona ineceğim ama o merdivenleri inemedim, basamaklardan adım atamadım bir türlü... O nasıl bir ağrı!
Bir iki saat içinde de ateş ve ateşe bağlı bir bulantı ile hepten çöktüm. Düşmeyen bir ateş olduğundan bir süre sonra da yanına baş ağrısını kattı. Migreni olan birinin baş ağrısını anlatmama gerek yoktur. Yaşayan bilir... Eşim o gün sabaha kadar nöbet tuttu. Havluların biri geldi, biri gitti. Soğuk su şişeleri, buzlar... Garip bir şekilde aşıdan kaynaklanan ateş 38 ila 38.5 arasında kalıyor. Daha fazla yükselmemekle birlikte soğuk kompreslerle de pek düşmüyor. Çok tuhaf bir durum. Ancak ben eşimde yaşadığımız için gerek duymadım ama eşimde süreci bilmediğimiz için acile gitmiştik. Orada da söylediler, ikinci doz aşı sonrası çok fazla görülüyormuş. Belirtiler aynen covid gibi olduğundan tedbir amaçlı covid testi de yaptılar eşime. Belki fark etmeden bulaştı ve üstüne aşı mı oldu tespit etmek adına.


Ertesi gün uyandık, eşimde hiçbir şey yok. Bir gün önce bir kez olsun yattığı yerden kalkmayan, su dışında tek bir şeye ağzını değdirmemiş adam o değilmiş gibiydi.
Ve ne komiktir bende de böyle oldu. Gece 12'ye kadar kendimi o duvardan o duvara vurdum. Bir ara ağrıdan, baş dönmesinden, sıkıntıdan ağladım hatta. Sonra gece yarısı içimde bir sıkıntı oldu, sonra üstüme su dökmüşlercesine bir ter attım. 1 dakika içinde bir anda açıldım. Ayağa kalktım, eklem ağrım yok.
Başımı salladım, ağrı yok. Gözlerimi oynattım, yok başım da dönmüyor. İşte böyle bir şey :)

Aşılama belki evet tek başına %100 bir koruma sağlayamaz ama sürecin daha kontrollü ilerlemesine %100 fayda sağladığı kesin.
Aşı bizim hastalık geçirme ihtimalimizi ortadan kaldırmakla birlikte bizim bir başkasına bulaştırma durumumuzu da minimalize ediyor. Aşı bireysel değil, toplumsal bir çözüm özetle...
Ben artık aşılar ile ilgili her kafadan çıkan sese kulaklarımı kapadım. Varsayımlar, ihtimaller... Neticede ne olacağını uzun vadede hepimiz göreceğiz. Ama maske ve mesafe ile birlikte aşıyla güçlendirmek istedim.

Aşının getireceği olumlu tablolar ekonomiden tutun, vaka ve ölüm oranlarına kadar her şeyi de beraberinde olumlamaya başlayacak. Mevzu bahis sağlık ve hayatta kalma mücadelesi ise bunu politikleştirmeyi, aşı çağrılarına muhalefet olmayı da doğru bulmuyorum. Hayat bu kadar çevir kazı modunda ilerlemiyor, daha realist yaşayabilmeliyiz bence... Ön yargı kılıçlarını indirerek mesela. Daha evrensel ve aynı zamanda daha bireysel bakabilmeliyiz pencereden.


Aşı olalım, olmayan herkese süreci anlatıp destek olalım. Bu süreci bireysel değil toplum olarak kontrol altına alabiliriz.


CONVERSATION

1 Yorumlar:

  1. Merhabalar.
    Bir taraftan Sağlık Bakanı herkesi aşı olmaya davet ederken, diğer taraftan bazı bilim adamları aşı olmaya karşı oldukları şeklinde makaleler paylaşıp, bildirim de bulunuyorlar. Ama ben de her şeye rağmen, ilk iki aşımı Sinovac üçüncü aşımı da Biontech oldum. Çin aşısından hiç etkilenmedim. Ancak Alman aşısından dolayı ben de bir kaç gün kol ağrısı ve hafiften kırgınlık yaşadım.
    Ülkemizde aşısını olmayan ve tamamlamayan 22 milyona yakın bir insan kitlesi olduğunu gazetelerden okudum. Bu işin ileride doğabilecek risklerinden dolayı, kimseyi aşı olmaya zorlayamıyorlar galiba.
    Size Koronasız sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

    YanıtlaSil