Mucize Kız Ayzena: 3. Kedimi Nasıl Sahiplendim?


 Uzun zamandır buralarda yoktum. Yoğun geçen günler, koşturmacalı zamanlar, dalgın bir kafa derken gözüm hep buralarda olsa da şöyle tüm içtenliğim ile yazmak nasip olmamıştı.
Şimdi geldim. İçimde tatlı bir heyecan, garip bir duygusallık ile...

2 kedim var benim.
2 ve 3 yaşlarında.
İkisini de sahiplendim. Doğal olarak satın alınarak sahip olunan kedilere hiç sıcak bakmıyorum. Genetiği ile oynanarak sadece insanların görsel zevklerine (!) göre uyarlanan ticari canlardan ziyade sokaklarda kendini koruyamayan sayısız kedi sıcak bir yer, bir kap mama ve sevgiye muhtaç.

Yaşadığım şehrin Hayvanları Koruma Derneği ile iletişimdeyim ve dernek başkanı çok sevdiğim bir ablam aynı zamanda. Oğlum Aybars'ı kendisinden almıştım, evinin önünde bağırırken bulmuştu onu perişan halde. Bana yolladı fotoğrafını, ne diyorsun diye. Ertesi gün de gittim aldım kuzumu.
Geçen gün instagram hesabında annesi ölmüş 1 haftalık bir bebek geldiğini yazmış, sütten kesilince yuva arıyoruz diyerek. Zaten hepsinin hikayesi ve yaşam savaşı beni kahrediyor ama annesi ölmüş 1 haftalık bir bebeği okuyunca içim bir garip oldu. Hemen yazdım, ben alayım diye. Ne yazık ki iki gün sonra melek olduğu haberini aldım. 

O esnada yanlış hatırlamıyorsam 5 tane kedi yuva arıyordu. Ne hikmetse hepsi de tekir. Çünkü tüyleri daha uzun olan, renkleri daha farklı olan kedilerin hepsi saniyeler içerisinde yuva bulurken tekir kedilere karşı genel bir duruş var, hep sona kalıyorlar... Birisi bizim eski evin oradaki anne kedinin yavrusu diğeri de Zena olmak üzere iki kıuzuyu da böylelikle almış oldum. İkiside henüz emdiği için sütten kesilmesini bekliyordum.

4. gün öncesine kadar...

Ayzena, küçük kardeşinin viral göz enfeksiyonundan kapmış, sol gözü de kapanmış. Bebek kedilerin bağışıklık sistemleri çok düşük olduğu için viral enfeksiyon onlarda sonuçları kötü biten etkiler bırakabiliyor. Kiminde ölümcül dahi olabiliyor. Dernek başkanı aradı, gelip alabilir misin en azından evde daha iyi bakılır diye. Hemen alıp doktorumuza koştuk, açık konuştu. Gözünü kaybedebiliriz, böyle bir ihtimal de var ama biz kaybetmemek için savaşacağız diye. O kadar kedi baktım, o kadar kedi tedavi ettim de kendi kuzum olunca diken üstünde kaldım günlerce. Gözünün görmemesi hiç sorun değildi çünkü amacım zaten bir can kurtarmaktı benim. Ama o kadar küçük ki dünyayı görsün, onu seven ailesini görsün istedim. Acı çekmesin, hiç üzülmesin diye. 28 günlük şuan henüz. Ve hala biberonla süt emiyor sadece. Uyuyor, uyandığında müthiş aç bir şekilde beni çağırıyor ve sesi inanılmaz huzur veren bir tınıyla sütünü emiyor.

Şuan ben bu satırları yazmaya başladığımda, o uyuyor.
Birazdan uyanacak, içeriden seslenecek. Çok acıkmış bir şekilde sütünü içecek. Biliyorum :)

Gözü bence çok iyi. 
Gerçekten bir gelişim kaydetmiş durumdayız ancak iğneleri henüz bitti, ilaçları henüz tamamlandı. Önemli olan önümüzdeki 10 günlük dinlenme sürecini yeniden nüksetmeden tamamlamak. Çünkü viral hastalıklar içeriden geldiği için o enfeksiyon tamamen kurumadıysa bir yerlere tutunuyor mutlaka. Henüz kuyruğunu bile havada tutamayan, kuru mama yutamayan, süte ve sevgiye muhtaç, paytak paytak yürüyen bu kızın verdiği savaşa hayran kalmamak ne mümkün?
Öyle çok seviyorum ki onu.
Ellerimle besledim, hayata tutunsun diye dualar ettim hep. O kadar küçük ki, vücut ısısı, pamuk ile tuvalet teşviki, süt saatleri, sütü reddetme direncini kırma çalışması, uyku alanı oluşturmak derken kırk parçaya bölünüyor insan. Ve sonucunda tek bir şey istiyor görmek. HAYATA TUTUNMAK.

10 günü inşallah atlatır da doktorumuz artık tamam derse evde de salacağım. Viral enfeksiyon olduğu için şuan kedi odasında tek başına yaşıyor. Uyandığı zamanlarda kucağımda ve sürekli yanımda ancak uyku zamanlarında götürüyorum odaya. Evdeki diğer çocuklarla temas etmesi şimdilik yasak.
Ve sen.
Bu yazıyı okuyorsan...
Dua et olur mu? Bu hayat savaşını kazanmanın bir parçası ol...

İyi ki geldin kızım.
Ay kızım, Ayzena'm.
Güzel yüzlü, pamuk kızım.
Seni çooook seviyorum!

CONVERSATION

2 Yorumlar:

  1. Yaa ınanmıyorum ne kadar guzel kalbın var oyle yıcemmm <3 harıkasın ne dıyeyım ki... bende ıstıyorum yavru bulursam gorursem alıcam hemen inş olur dua et.

    YanıtlaSil
  2. Kalbimi bıraktım bilesin aşkım...!
    Ve; şu dünya diyorum, masumlar hürmetine kurulu...

    YanıtlaSil