Anlayarak Hızlı Okuma Kursuna Başladım ve Tamamladım!


Kendimi bildim bileli çok okıuyan biri oldum. Öyle ki çocukluğumdan başlayan ve bugün hala devam eden bir durumdur yolculuk esnasında tüm yazıları, afişleri okumak...
Okuma hızıyla ilgili hiçbir sıkıntım da olmadı esasen. Çünkü ben hemen okuyup hemen bitirmek için okuyan biri olmadım hiç. Nasıl keyif alıyorsam öyle okuyorum. Kimi zaman 50 sayfa da okuyorum kimi zaman 350 sayfa da. Bu biraz zaman durumuma ve kafamın doluluk durumuna bağlı olarak değişiyor.

Bir arkadaşımdan öğrendim böyle bir kurs olduğunu. Merak ettim, biraz okudum, araştırdım. En fazla bir işe yaramaz, bir bakalım dedim. Aslında çok etkili olduğunu şu birkaç günde daha net farkına vardım. Amaç aslında okuyarak daha seri, daha verimli bir okuma sağlamak. Temelinde de aslında bir ip ucu ya da kestirme yok. Tamamen göz kaslarını daha aktif ve çalışır hale getirip, daha verimli kitap okumayı hedefliyordu kurs. 
Çok açık söylemek istiyorum fikrimi, hiç mantıklı bulduğumu söyleyemem. Ama katılım sağladığım için sık sık tekrar ederek arkasında durmaya çalıştım aldığım kararın. Verilmiş egzersizleri de sürekli tekrar ettim. 

Bugün biraz kitap okuyayım dedim. Bir baktım normalde 20 sayfa okuyacağım sürede 60 sayfayı tamamlayınca (küçük puntolu boşluksuz bir kitaptan bahsediyorum) durumu farkına vardım. Gün içerisinde okuduğum edebiyat dergileri ise bunu bariz anlamam için bir diğer fırsat olmuştu. 
Burada temel aslında iç sesi baskılamak. İç sesi tamamen ortadan kaldırmak elbette mümkün değil ancak onu minimum düzeye indirmeniz halinde okuma hızınız otomatik olarak zaten artıyor. Üstelik anlamak konusunda da değişen bir şey olmuyor. Gerçekten daha dolu, daha çok odaklanarak okuyan biri haline geliyorsunuz.

Özetle şunu demek istiyorum, verimli bir okuma sağlamak, zamanı iyi yönetmek istiyorsanız eğer, bu kurslara bir göz atın. Kaybedecek pek bir şey yok ancak istediğinize erişirseniz kazanacak çok şeyiniz olduğu da aşikar...

CONVERSATION

3 Yorumlar:

  1. Aslında cok mantıklı bayıldım ama ben yapabılırmıyım bılemedım zaman zaman cok dalarım dusuncelere cunku herkesın harcı degıl bu iş,ama sana bravo demek ıstıyorum :)

    YanıtlaSil
  2. Böyle kurslara yaklaşımım daha doğrusu önyargım öyle benim de :) Geliştireceklerini düşünmüyorum pek. Ama dediğiniz gibi kurs esnasında düzenli ve kurallı pratikler yapmak işe yarayabilir. Vaktim olduğu zaman karşıma çıkarlarsa artık bir bir kenara koymadan önce düşüneceğim sonuçta kaybedecek bir şey yok :)

    YanıtlaSil
  3. Blogunu yeni keşfettim. Çok hoş bir blog. Takipteyim :)

    YanıtlaSil