Countdown

Kaynak


 Elizabeth Lail'in başrolde oynadığını görünce (You dizisini izleyenler bilir, oradaki Beck olur kendileri) hemen izlemek istedim. Açıklama kısmını okuyunca da merak ettim doğrusu. Ne zaman öleceğini gösteren bir uygulama yükleyen kişilerin kural ihlali yaptıklarında gerçekten öldüklerini fark eden insanlar bundan kurtulmak için çare aramaya başlar. Uygulama yüklerken sözleşmeyi kabul etmek şartının maddelerin birinde kaderi değiştirmeye çalışmamak yazsa da kimse sözleşmeyi okumadığı için kural ihlali yaptıktan sonra ölüyorlar. 

Konu itibariyle eşim de ben de filmin genel kurgusunu biraz Son Durak filmine benzettik. Benim en sevdiğim filmlerden olmuştu kendisi seneler seneler evvel :) Tabii ki Countdown filminden çok daha başarılı olduğunu da belirtmem gerekir. 

Quinn bir hastasının indirdiği Countdown uygulamasını öğrenir ve hastasının gerçekten söylediği tarihte öldüğü haberini alınca merak ederek uygulamayı yükler. Çok az bir ömrü kaldığını fark eden bir başka uygulama mağduru ile bir telefoncuda tanışan Quinn bu uygulamanın getirdiği ölümün o soğuk nefesinden kurtulmak için çaresizce bir çıkış yolu arar. Uygulamayı silmek istediklerinde silemiyorlar, yeni telefona geçtiklerinde bir lanet o telefonda da yüklü olmasını sağlıyor.

Film güzeldi diyebilirim.
Fakat şeytanlara, kötü güçlere, insanüstü karakterlere dayandırıldığı noktada filmi çok saçma ve sıradan bulmaya başladım. O kısımlar bir nebze gizemli bırakılmış olsaydı eminim çok daha lezzet veren bir yapım olabilirdi. 
Dinsel yönü zayıf bırakılmış, lanet kavramı da pek yeterli işlenememişti. Filmin sonunda ise ucu acık bir sahne karşımıza çıkıyor. Ucu açık tüm yapıtlara karşı tavrım biraz negatif olsa da bu filmde ayrıca olumsuz bir enerji aldım filmin sonundan...

Kaderden kaçamazsın mesajı vermek istemiş anladığım kadarıyla...
Ne kadar olmuş orası da tartışmalı.
Görüntü efektlerini de çok beğendiğimi söyleyemem. Photoshop kokan bir şeytanı görüp gülmeye başladığım gerçeğini düşününce tabii...
Ben bu tarz varlıkların barındırılmış olduğu bir film olduğunu bilseydim asla başlamazdım ama açıklama kısmında buna dair bir ibare görmeyince okuduğum kadarı da benim ilgimi çekince izlemiş oldum. Yarısına kadar bu olguları yansıtmadığı için yarısına gelmiş oldum. Verdiğim vakte acıyan ben nihayetinde de filmi bitirdim. Daha ziyadesiyle bitirdik diyelim :)


CONVERSATION

5 Yorumlar:

 1. Benim de aklıma hemen Son Durak geldi :) Ne filmdi be

  YanıtlaSil
 2. Aslında konusu fena değil ama beğenmediğin noktalar filmi biraz basitleştirmiş gibi emeğine sağlık 🌸

  YanıtlaSil
 3. Mely bizimde aklımıza son durak geldi biliyor musun? :D Gerçekten biraz benziyor.

  Filmden keyif aldık ancak dediğin gibi şeytana bağladıkları anda biraz düşüşe geçti. Bu tür güzel başlayan filmleri kötü güçlere bağlayıp bitirmelerinden pek memnun değilim açıkcası . Neden yani? :D

  Teşekkürler yazı için kuzum <3

  YanıtlaSil
 4. Bir film vardı, insanların ne zaman öleceğini gören biri vardı... O son durak mıydı ki acaba bilemedim bende o filme benzettim

  YanıtlaSil
 5. O görseller bazen çok komik olabiliyor korku filmlerinde. Gerilim seviyorum; ama keşke gizem kendini korusa. Daha etkili olur gibi :)

  YanıtlaSil