Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç - Hüseyin Rahmi Gürpınar #HerHafta1TürkKlasiği 1Etkinliğimizin ilk kitabı olan Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç kitabını bitirmenin mutluluğu içerisinde burada uzun uzun bahsetmek istedim bu kitaptan.
Hüseyin Rahmi Gürpınar'a ait okuduğum ilk kitaptı. Hatırladığım kadarıyla Tük Klasikleri arasında da okuduğum çok az kitap var.
Bunun için eşimle birlikte artık Türk Klasikleri okumaya başladık ve etkinlik tag'imiz #HerHafta1TürkKlasiği olarak belirlendi ^^ 

Kitap beklentilerimin çok çok üstündeydi öncelikle. O kadar sevdim ki, tüm gün ben bu kitapları neden daha önce okumadım diye kızdım kendime. Yorumlara bakmak gibi bir hata da yaptım başlamadan. Yanlış insanların yorumlarına bakmış olmalıyım ki çok beklentili başlamadım kitaba.

Fakat kitabın mesajları müthişti. Eğitim, sosyolojik yapı, cehalet, dedikodu, aşk ve duygusal açlık gibi öyle fazla konuya temas etmiş ki Hüseyin Rahmi Gürpınar... Tam bir ustaymış!
Mahalle arası bir konuşmayla başlıyor kitap. Çocukluğumuzda annelerimizin camdan cama sohbetleri gibi, tam o havada. Önce nereye varacak, aşk nerede başlayacak ki izdivaca ulaşacağız derken yazar beklentilerin çok ötesinde muazzam bir ters köşe yapıyor ve evet, hayran kalıyorsunuz öylece.

Kitap aslında akıcılık kaygısından ziyade dönem inceleme kitabı gibi değerlendirilebilir ancak ikisi de tutmuş. Hüseyin Rahmi Gürpınar önemli bir değermiş... Ne yazık ki yeni keşfettim.
Toplumsal baskıların içerisinde sıkışıp kalan gençliğin ardında bir de yaşanmış olan Kuyrukluyıldızın dünyaya çarpıp kıyametin kopacağı dedikoduları birlikte yuvarlanıp gidiyor. O esnada anlam arayışı içerisinde olan iki genç aslında cehalete ve adetlere meydan okuyor. Kendi arzularını, kendi fikirlerini bulmaya çalışıyorlar. 
Canı gönülden de tavsiye ederim. Muhakkak okunması gerektiğine inandığım etkinliğimizin ilk kitabını da okuyup bitirmiş oldum.

Darısı yeni kitaba...

Çok sevgiyle,
Mely.

CONVERSATION

7 Yorumlar:

 1. Sıraya alıyorum o halde :)

  YanıtlaSil
 2. Ben de yazarla henüz tanışmadım bu kitapla tanışabilirim belki. :)

  YanıtlaSil
 3. Ben Payami Safa kitaplarına giriş yapmak istiyorum ama... Çokta yeltenemiyorum, o mentaliteye ulaşmam biraz zaman alacak gibi :)

  YanıtlaSil
 4. Dedikodu yerleri güzeldi :) Ama devamını getiremedin sonra.

  YanıtlaSil
 5. etkinlik çok güzel bir düşünce olmuş :) hep görünce okumak istediğim ama unuttuğum kitaplardan birisi bu :)

  YanıtlaSil
 6. Hemen hemen okuduğum tüm kitaplarında sosyal yapıyı çok iyi yansıttığını gördüm. Böyle yazarların ölümsüz olup her dönem hakkındaki deneyimleri hakkında yazsınlar istiyorum. :)

  YanıtlaSil
 7. Bu konuda ben de kendimi çok eksik görüyorum... Bu sene okumalarıma klasiklerden ekleyeyim ben de.. Ne iyi akıl etmişsiniz ♥

  YanıtlaSil