Koşmasaydım Yazamazdım - Haruki Murakami


 Ne zaman Haruki Murakami okuyan, okumayı düşünen ya da okumuş birini görsem sorarım. 
Haruki Murakami'yi seviyor musunuz?
Evet, soruyorum.
Soruyorum çünkü çok seviyorum. Benim hissettiklerimi hissedebilenleri arıyor gözlerim. O ince, naif, sağlam ve sert kaleminin ardındaki o naifliği yakalayabilenlerle konuşmayı da bir o kadar seviyorum. Çünkü kendisi de röportajlarında ifade eder, insanlar kendisini ya çok seviyor ya da çok gereksiz görüyor. Kendi ülkesinde de baş kaldıran bir yapıda olduğuna dair yorumlar çok fazla... Japonya'da yaşayan birkaç mektup arkadaşımdan edindiğim bilgiler sevmeyenlerin fazlalığı...
Bunda toplum hayatı ve sosyal yaşantının düzeni gibi birçok unsur söz konusu. Bu sebeple benim için bir kriter olmadı hiç bir zaman.

Kalemiyle ilgili bir duygum var benim. Kelimelerin büyüsünü, kurgunun tınısını seviyorum. Gerçek dışı kurgulara gerçeklik katan, Beatles gibi önerilerle satırları tamamlayan duruşunu seviyorum. O nedenle şunu diyebilirim ki kendisi hakkında yüzlerce araştırma yapmış biri olarak bilmediğim çok şey olduğunu öğrendiğim Koşmasaydım Yazamazdım kitabı Haruki Murakami kitaplarına başlamadan okunması gereken bir kitap. Eğer severseniz Murakami'yi kitabı sizi eşsiz bir huzura eriştirecek, eminim.
Koşucu olduğunu bilmezdim, koşmak arzusunun kendisini yazarlığa ittiğini ise hiç okumamıştım. Bu sebeple öyle keyif alarak aktı gitti ki kitap. Bir günde bitirilmesi mümkün kısa bir kitap zaten. Hele ki Kumandanı Öldürmek gibi kalın kitaplardan sonra, kendisi yazmayı çok sever, bu kitap şaşırtıcı derecede ince geldi :') 

Haruki Murakami seviyorsanız,
Okumak istiyorsanız,
Yazarı merak ediyorsanız,
Tanımak istiyorsanız...
En güzel öneri ile yazımı sizlere sunuyorum! ^^

CONVERSATION

8 Yorumlar:

 1. Murakiminin diğer kitaplarını okumadım ama bu kitabını okudum. Okuduktan sonra maraton koşma isteği oldu bende hala işe giderken maroton koşarak mi gitsem diye düşünüyorum:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O his oluşuyor evet :) hele o koştuğu kilometreleri okuyunca :)))

   Sil
 2. Instagram da gördüğümde hemen kaydettim bunu canım Mely :) ve kitap sitelerine gömüldüm bile!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdiden iyi okumalar canım Ause :))) seveceğine eminim. Okursan sonrasında da konuşuruz uzunca.

   Sil
 3. Güneyin sınırında Batının Kuzeyinde (?) okuduğum ilk kitabı buna benzer isimdeydi. Daha sonra da Koşmasam Yazamazdım kitabını elime aldım. Marukami üzerine benim de uzun sözlerim olabilir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güneyin sınırında güneşin batısında kitabın ismi.
   Evet, üstüne uzun uzun konuşmaya değecek bir yazar.

   Sil
 4. ben okumadım henüz. ama animeleri de var mı bu adamın, sanki netflixte rastlamıştım, yanlış hatırlamıyorsam?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunu bilmiyordum işte.
   Yeniden denk gelirseniz benimle de paylaşırsanız çok memnun olurum :)

   Sil