Koku - Patrick Suskind


Polisiye ve cinayet kitaplarını okumaya Tess Gerritsen ve Agatha Christie ile başladım. Doğru yazarlar seçtiğimden şüphem olmasa da doğru kitaplarla mı başladım henüz hala emin değilim... Ya da belki alışılagelmiş cinayet ve sonucun çözümlenmesi ikilemesinden çok hoşlanamadım, bilmiyorum. Sanırım bu tarzı okumaktan ziyade daha çok izlemeyi sevdiğim için böyle düşünüyorum. Bilemedim şimdi :) Yarın bir gün elime muazzam bir eser geçer, burada sabah akşam o kitaptan bahsederim, sonra vay efendim ben okumam izlerim demiştin olmasın, kendimle çelişmeyeyim diye kelimelerimi seçerek yazmaya gayret ediyorum. 

Ammmaaa!
Bu kez harika bir kitaptan bahsedeceğim size. Uzun süredir sık sık karşıma çıkan, arkadaşlarımdan öneri olarak gelen, çok sürükleyici olduğu yönünde sayısız yorum okuduğum Koku kitabını okuyup bitirdim. Son dönemlerde bazı sebeplerden ötürü bir kitabı okumak için çok fazla zamana ihtiyacım olabilse de neyse ki bitirmeyi başardım. Gerçekten son dönemlerde okuduğum en iyi kitaplardan biriydi desem abartmış olmam.
Yazarın bir psikyatrist dehası olduğunu düşündüm içten içe. Çünkü kitaptaki ruhsal ve karakteristik tahliller öyle dolu ve akıl almaz derecede dolu ki... Öte yandan kitap öyle harika bir kurguya sahip ki... Sonunda ''bu hikaye yaşanmıştır'' notu bulacağımı düşünüyordum.

Koku konusunda usta olan karakterin bunu keşfetmesi ve bu yolculukta çeşitli süreçlerden geçmesini konu alan kitap aynı zamanda karakterin narsist yanlarına zayıf düşüp nasıl büyük bir yenilgiye uğradığına da değiniyor. Kitabın sonlarına yakın zamana gelene dek bu kitabı cinayet ile nasıl bağdaştıracağını düşünüp durdum. Ya da öldü ve bitti mi olacak diye düşündüm ancak öyle bir yerde bağladı ki konuyu, gerçekten sonu benim için tam bir vurgun oldu. 

Ben aynı zamanda kitapta yer verilen parfüm yapılışlarının ayrıntılarına da hayran kaldım. Birebir doğru bilgiler olup olmadığını bilmiyorum ancak kurgu ya da gerçek hiç fark etmez böylesine dolu bir bölümü okurken çok keyif aldım. Bu kitaba psikoloji desem, az kalır. Cinayet desem, az kalır. Polisiye desem açıkçası pek alakası yok. Bilim Kurgu desem, eh o da uymuyor. Tam nevi şahsına münhasır bir kitap olmuş özetle! :) Ben böyle özetlemiş olayım. 
Okumak isteyen, düşünen, almış ama bekleten varsa eğer nacizane sabırla okuyun, sonunda bayılacaksınız. Belki ortalarında ya da başında değil... Ancak sonunda mutlaka!

Çok sevgiyle,
mely

CONVERSATION

6 Yorumlar:

 1. Bu tür kitapların hemen içine çekmesini bekliyorum beni :) Yoksa devam etmem zor oluyor.

  YanıtlaSil
 2. Mely şu an çok üzüldüm. Çünkü kitabını okumadan filmi izleyenlerdenim :/ İlk kitabı okumak güzel olurdu, neyse ki önce kitap önce sonra film gibi bir takıntım yok o yüzden en kısa zamanda alıp, senin bu güzel yazın sayesinde okuyacağım. Emeğine sağlık <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Filmi nasıldı?
   Bende onu merak ediyorum. Filmi hakkında bilgim yok ancak nacizane kitabını canı gönülden tavsiye ederim Ause ^_^ Eminim ki seveceksindir.
   Çok teşekkür ederim :))) Sevgiler.

   Sil
  2. Sepete ekledim, en kısa zaman alıyorum Mely ^^
   Filmi çok güzeldi ama ben yıllar sonra netflix'in yaptığı modern versiyonu (perfume) daha çok beğendim. Aşırı keyifliydi belki seversin, uygun bir vaktinde göz gezdir derim :) <3

   Sil
 3. Severek okumuştum bu kitabı. Çok dikkat çekiciydi.

  YanıtlaSil