Dekoratif Çiçek Buketleri Yaptım!


Özellikle kompozisyon fotoğrafları çekmeye başladığım dönemde en çok ihtiyaç duyduğum şeylerden biri kesinlikle dekor oldu. Ben oyuncak ya da buna benzer nesneler yerine daha yumuşak ve sade çekimleri tercih ettiğim için sukulent gibi bitkileri kullanıyordum. Fakat sürekli aynı şeyleri kullanmakta görselliğin öz benliğini kaybettiriyor zaman içerisinde ve bir süre sonra galeri hep aynı model fotoğraflarla doluyor.

Bu yöntemi çok tesadüfi buldum aslında. Eşimin bir gün aldığı çiçeğin içine serpiştirilmiş olan cipso adı verilen çiçekleri güller kuruduktan sonra ayırıp kurumaya bıraktım. Ufak ufak dökülmeler yaptığını da bildiğim için saç spreyi ile sabitleyerek bunun önüne geçtim. 1.5 ay evvel taşınıp kendi evimize geçerken çoğu dekor ürünlerim heba oldu ve atmak zorunda kaldım. Büyük buket cipso almış eşim hediye olarak. Onları açıp kurumaya bıraktım bugüne kadar. Bugünde hepsini masaya açarak parçalara ayırdım. Ayırdığım buketleri de dekoratif iplerle bağlayarak bağladım. Fazla kalan sapları ise kestikten sonra saç spreyi kullanarak sabitledim. Birkaç dakika kurumaya bıraktıktan sonra cipsolarım yeni amaçlarına uygundu. 
Bu şekilde size gelen çiçekleri kullanabilir, dekor olarak da kullanabilirsiniz. Cipsoları çok seven ben minik kare (1:1) çerçevelerin içine de yerleştirip duvarları süslemeyi planlıyorum. Ayrıca aynı şekilde bir buket cipso olarak yine sprey ile sabitledikten sonra en sevdiğim saksıya koyup salona koyacağım.
Hem ölmeyen hem de asla kokusunu kaybetmeyen gerçekten çok güzel bir çiçek Cipso. Öldü, çürüdü, koktu derdi yok. Dökülmelerinin de kesin çözümü var. Birçok şekilde de değerlendirmek mümkün. Eğer bir kaplama makinası almayı başarırsam bir gün (fiyatlarının maşallahı var çünkü) kendime cipso ayraçlar yapmayı planlıyorum. Eski nüfus cüzdanlarının kaplandığı o plastikleri kaplayan makinadan bahsediyorum bu arada... Tam adını bilmiyorum, kaplama makinası yazınca çıkıyor ama. Bunlardan ayraç, anahtarlık gibi şeyler elde etmesi de mümkün. Hayallerimiz çok, ömür yeterse bir şekilde yerini ve yolunu bulur diyelim. Ben görselleri de ekledim, yapmak isteyen, denemek isteyen, merak eden olursa diye...

CONVERSATION

18 Yorumlar:

 1. çerçevelere koyma fikri de şahane, harikasın:)

  YanıtlaSil
 2. Cipso deyince benim aklıma sadece cips geliyor nedense. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İtiraf etmeliyim o benim de aklıma geldi :)

   Sil
 3. Görseller harika olmuş. Unsplash fotoğrafları gibi :)

  YanıtlaSil
 4. son yazımdasıııın :)

  YanıtlaSil
 5. çok tatlı bir blog çok sevdimmmm.

  YanıtlaSil
 6. ne kadar güzel bir blog burası vee çok güzel olmuşş

  YanıtlaSil
 7. Buketin içinden çıkan ve bana da kurutmak için ilham vermiş o minik çiçeklerin adını öğrenmiş oldum:) Aklınızda olsun mimozalar da aynı şekilde şahane kuruyorlar. Bir-iki aya kadar açmaları gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mimozayı çok duydum evet, bulursam ben de çok kurutmak istiyorum :)

   Sil
 8. Laminasyon makinası. Eşim kullanıyordu bazı işleri için. Pvc kağıtlarından eve de getirmişti. Buna kağıt denir mi o da ayrı mesele. :)
  Ben içine çiçek koyarak ütüyle yapıştırmıştım. Kitap ayracı yapmıştım. Ama hava kabarcıkları kalıyor. Tabi bezin içinde yapmak gerekiyor yoksa ütüye yapışır.

  YanıtlaSil
 9. Ay bayılırım çok güzel olmuş gerçekten ben böyle şeylerle uğraşmayı çok seven birisiyim. Cipso çiçeğini bende çok severim.

  YanıtlaSil