Da 5 Bloods

Kaynak


 Öncelikle yönetmen olarak Spike Lee'yi görünce dedim tamam, efsane bir film geliyor. Merak edip biraz yorumlara bakayım dedim. Ancak filmi yerden yere vurmuşlar, yönetmeni duvarlara fırlatmışlar. Uzun bir film olmasından dolayı sıkıcılığı, oyunculukları ve film müzikleri neredeyse hiç beğenilmemiş.

Peki o kadar mı kötüydü?
Ben öncelikle filmi çok sevdim. Dört afro amerikalı arkadaşın savaştan seneler seneler sonra yeniden birleşerek hem komutanlarının cenazesini almak hem de gömülü altını almaya Vietnam'a giderler. Bu yolculuk, bu yolculuğa sebep olan etkenler, politik ve sosylojik baskılar, toplumsal ayrımcılık, siyahilere karşı uygulanan ırkçı yaklaşım gibi birçok konuya çok detaylı ve uzun uzadıya temas ediyor film. Bu konuda hassas olduğum için midir bilinmez ancak gerçekten verilmek istenen mesajları çok beğendim.

Eleştirel olarak şunu söylemeliyim. Basılan mayından kurtulma sahnesi, altın bulma sahnesi kısımları çok göze batan, öylesine çekilmiş özensiz dakikalardı. Filmin müziklerini de neredeyse hiç beğenmedim. Gerçekten konuya, akışa hiç uyduğunu düşünmüyorum ve beni rahatsız etti bu izlerken...
Ancak bundan fazla bir eleştirim var mı derseniz, hayır yok. 

Bence Spike Lee'nin çok daha başarılı yönetmenlik yaptığı filmler olsa da yine harika, derin, sakin ancak dolu dolu geçen bir film oldu benim için. Severek izlediğim ve izlediğim için mutlu olduğum bu filme de koskoca bir beğeni bırakıp tavsiye listeme ekliyorum! ^^ Eklemeden de bitirmek istemiyorum yazımı, Ma Rainey: Blue's Annesi filmini izleyenler bilir, orada da, Da 5 Bloods'da da oynayan Chadwick Boseman ne yazık ki aramızda değil. Bu filmin çekiminden çok kısa süre sonra kanserle hayata veda edenler arasına katılmış. O kadar üzüldüm ki...

Çok bi sevgiyle
Mely

CONVERSATION

4 Yorumlar:

 1. Vietnama çıkarma yapan amerika temalı çok fazla içerik var... Bu da o içeriklerin çoğunun elenmesi, bazılarının da yüceltilmesi demek :) Bugün yarın kesin izlerim bende, bu aralar netflixin başından ayrılmıyorum zaten sıkıntıdan :)))

  YanıtlaSil
 2. Spike Lee'nin, Malcolm X ve İçerdeki Adam filmlerinden sonra izlediğim en iyi filmlerinden biriydi. Evet film müzikleri konusunda eleştirinize katılmamak mümkün değil... :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bayım, çok naziksiniz :))))))))))))

   Sil