Azizler


 Ne zaman Engin Günaydın deseler hep bir dururum. Çünkü oyunculuğuna duyduğum saygıyla birlikte büründüğü rollere karşı ciddi bir hoşnutluğum var. Öyle projelere evet diyor ki o karakter yalnızca ona ait olabilirdi diyorum. 
Ha keza Haluk Bilginer aynı şekilde. Senelerin tecrübesi, sanatın içinde doğuşu sebebiyle midir bilinmez çok beğendiğim oyunculardan bir diğeridir kendisi...

Azizler filminde yalnızlığın, toplumsal dışlanmışlığın, bireyselleşmenin üstüne gidilmek istenmiş aslında. Esasında da iyi işlenmiş diyebilirim bu konu. Haluk Bilginer'in canlandırdığı o yalnız adam kesinlikle insanın ruhuna kadar dokunuyor. Hayatta var olmak için kalabalık olmak gerekiyor algısına da koskoca bir eleştiri getiriliyor. İyi biri olmanın yetmediği, tabiri caizse fiyakanın olması gerektiği algısına güzel goller atılmış. Bu nedenle derinliği olan ve sıradan olmayan bir yapım olduğunu da kabul etmek gerekir.

Fakat ekibe bakınca herkes gibi bende kırıp geçiren, gülmekten karnı ağrıtan bir film bekledim. Fakat verilen mesajları o kadar beğendim ki, komedi filmi beklentimi unuttum gitti. Ancak öyle bir nokta vardı ki filmin sonunda bir boşluk kalıyor ellerinizde. Bir şeyler yapılmak istenmiş, çok şey de yapılmış ama bir şeyler eksik gibiydi sanki. İnternette köşe yazılarına da konu olan ve orada da ortalama bu yorumları alan film için söylenen görüşleri merak ettim, bir şeyleri atladım mı diye. Zannediyorum ki Dokuz Kere Leyla filmiyle birlikte Haluk Bilginer'in ikinci ''ehh'' yapımı oldu diyebilirim.
Böylesine kaliteli ve tam günümüze ait bir kanayan yarayı daha keskin ve net bitirebilirlerdi belki de. Tüm taşların yerini bulduğu, tüm acabaların sonuna noktaların koyulduğu bir son mesela.
Filmi beğenmedim diyemem ancak böylesine dev bir usta kadrodan çok daha fazlasını bekledim ben. İster istemez...

İrem Sak'ı genel olarak çok beğendiğimi ya da başarılı bulduğumu söyleyemem. Filmde de çok görmemek güzeldi bu nedenle. Bir replikle vardı zaten filmde. Ama hakkını vermek gerek bir repliği bin kere hiç mimikleri değiştirmeden, aynı jestlerle tamamlamak konusunda da iyi iş çıkartmış. Bir sahnenin replayi gibi duruyordu ama değilmiş. Kendisi birebir tekrar etmiş o repliği. 

En çok Binnur Kaya'yı aradı gözlerim. Onu bir fotoğraf karesi içinde görmektense biraz daha filmin içinde görmeyi, onun oyunculuğu ile ruhumu doyurmayı da istemedim değil. Dediğim gibi ekip o kadar usta bir ekip ki, izleyen hepsiyle bir arada olmak istiyor. Benimki de sanırım tam olarak bu hesap. İzlemek isteyen herkese verilen mesajın son zamanlarda yapılan diğer filmlerden daha özgün ve önemli bir konusu olduğunu belirtebilirim. Tavsiye de ederim ancak benim en listeme girer diyemedim maalesef.

CONVERSATION

6 Yorumlar:

 1. Bu, benim merak ettiğim bir film :) Haluk Bilginer'i çok severim, keza Engin Günaydın'ı da. Ancak "9 Kere Leyla"da olduğu gibi beklenti oluşturup ardından hüsrana uğramamak adına kendimi dizginliyorum :) Yani merak ediyorum, ama çok da heyecanlanmıyorum :) Ancak yine de yakın gelecekte seyrederim diye tahmin ediyorum :) Neşeli sevgilerle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım beklenti içine girmemekle iyi yapıyorsunuz. Bilemedim... Çok göreceli olduğu için büyük konuşmak da istemiyorum. Ama ı ıh... Olmamış. Kadro başka olsa belki ama böylesine güçlü ekipten bunu izlemek üzdü biraz...

   Sil
 2. Engin Günaydın deyince ben de bir durur ve oynadığı yapımı beğeneceğimi düşünürüm. Canlandırdığı karakterler genelde zor oluyor ve bu zorluğun da altından hakkıyla kalkabiliyor. Zaten ekibin tamamı şahane. Bu filmi henüz izlemesem de merak ediyorum baya. Yine de okuduğum yorumlardan sonra büyük beklentilere girmesem daha iyi demekten de kendimi alamadım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediklerinize tamameeeeen katılıyorum. Zaten bu hayal kırıklığının sebebi de bu ne yazık ki...

   Sil
 3. Bir başka blogda da okudum yorumu. O senin kadar bile beğenmemiş. Dokuz Kere Leyla zaten çok kötü diyorlar. Binnur Kaya’nın Kırmızı Oda’sını izliyor musun?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 9 Kere Leyla filmini yazmadım bile, o derece :)
   Ayrıca evet, izliyorum.
   Gülseren Budayıcıoğlu fan'ı sayılırım ^^

   Sil