Anne With Ann E

Kaynak için tıklayınız.

En sevdiğim ikinci dizi olmayı başarmış güzeller güzeli dizi olan Anne With Ann E'den bahsedeceğim uzun uzun buralarda. Seven, görüp merak eden, sevmeyen kim varsa. Toplanın, dizi zamanı! 

Netflix orjinal yapımı olarak kitaptan yola çıkılarak çekilen dizi kitap ile neredeyse aynı ilerliyor diyebilirim.
Marilla ve Matthew bekar iki kardeşler ve birlikte çiftlikte hayatlarına devam ediyorlar. Bir gün Marilla yurttan bir erkek çocuk alarak hem çiftlikte kendilerine yardımcı olacağını hem de iş yükünü azaltacağını düşünerek tanıdık bir aracıya başvurur. 
Başvuru üzerine çocuğun belirlenen gün ve saatte tren istasyonunda bulunacağı bilgisi gelince Matthew atıyla yola çıkıp çocuğu almaya gider.
İşte tüm hikaye de burada başlıyoooorrr!

Anne & Matthew - Kaynak için tıklayınız.

Matthew gittiği zaman bir erkek değil, kız çocuğu buluyor. Kırmızı saçlı, koskocaman gülüşü olan, çilli ve çelimsiz bir kız çocuğu. Ne yapacağını bilemez halde Anne'i alarak çiftliğe döndüklerinde Marilla'nın hayrete düşmesi, Anne'i istememesi, bu durumu düzeltmeye karar vermesiyle Anne müthiş bir hayal kırıklığına uğrar. Yaşadığı bu kırgınlığın dışa vurumu öyle fazla olur ki Marilla bu duruma öfkelenir ve en kısa sürede kendisini geri götüreceğini söyler.

Bu noktada ise tüm hikaye değişir. Anne'i geri götürmek için gittiğinde tanık olduğu bir sohbet ile fikirleri tamamen değişen eve Anne'i bir daha sonsuza dek bırakmama kararı aldığı o an onların hayatlarının aslında ilk günüydü. 

Anne ve Diana - Kaynak için tıklayın.

Anne duygusal, inanılmaz bir hayal gücüne sahip ve bu hayal gücü ile yaşamayı çok seven, yaşadığı yeri, doğayı çok seven ve hatta doğaya aşık denecek kadar tutkulu, fazla geveze, kendini çok çirkin bulan aslında çok güzel bir kız çocuğu...
Onun en büyük özelliği de şüphesiz ki sakarlığı ve bahtsızlığı. Bir insan her şeyi eline yüzüne bulaştırır mı, evet. Bu kişi Anne ise yapar. 

Dizide aslında yalnızlık, terk edilmişlik ve çaresizlik duygularının çok güzel işlendiğini düşünüyorum. Çok daha uzun olan kitap serisinin aslında bir kısmının dizileştirildiğini düşünürsek oldukça başarılı bir iş çıkartmış Netflix. Oyuncu seçimleri ise şüphesiz ki benim nezdimde yoruma kapalıdır. Anne için daha iyi bir karakter düşünemiyorum. Hele o yaşta öbek öbek damlalarla ağlamak... Ah Anne! 

Matthew deseniz adam sadece mimikleri ile koskoca diziye anlam katmış durumda. Onun olduğu sahnelerde onun mimiklerinden gözünüzü almanız pek mümkün olmuyor çünkü gerçekten çok gerçekçi, aşırı tatlı ve masum! Matthew olmasaydı Anne bu mutlu hayata sahip olabilir miydi burası da bir ihtimal elbette...

Marilla evlenmemiş, çocuk sahibi olmamış bir kadın olmakla birlikte oldukça dobra ve soğuk bir karaktere bürünerek hayatta incinmemek ve zarar görmemek için elinden geleni yapmış lakin müthiş samimi bir kalbe sahip karakter. İçinde gizlese de ara ara istemeden dışa vurduğu sımsıcak bir kalbi, samimiyet dolu bir sevgi hissiyatı taşıyor. Marilla, sen Anne' hayat veren o canım kadın!

Anne ve Gilbert - Kaynak için tıklayın.

Bir diğer güzel yanı ise kesinlikle çekimleriydi. Kamera açılarından tutun da. çekildiği yerin kadraja yansıtılma biçimine kadar her şey kusursuzdu. Bahsi geçen yılların eski yıllar olduğunu göz önünde bulunduran ekip bu konuda da renk tonlarıyla ilgili bir oynama yaparak çözüme ulaşmış ki bence kusursuzdu. Benim tüüüüm dizi boyunca en çok dikkatimi çeken ve takdirimi alan nokta zaten şüphesiz görüntü yönetmeninin becerisiydi.

İkinci güzel husus ise dizide kullanılan müzikler... Her diziye her müziği kullanmak ya da dizilerde öylesine müzik kullanmak gibi gelişi güzel yaklaşımların nasıl faicalara kapı açtığını bazı dizilerden biliyoruz. Fakat Anne With Ann E dizisinde müzik seçimleri öyle başarılıydı ki... Anne ağlarken ağlamak, korkarken korkmak, endişe duyarken onunla endişelenmek halinde bulunup durdum. Bugün müzik platformlarında da dizinin müziklerini bulmak, daha doğrusu jeneriklerini izlemek mümkün. 

Diziyle ilgili üzülerek belirtmek istediğim eleştiri ise kesinlikle final kısmıydı. Dizide bir final bulmanız pek mümkün değil. Sezon finali desek belki kabul görür ancak böylesine harika bir dizinin finali bu olamazdı, olmamalıydı. Aslında 4 sezon olarak çekilecek olan bu dizinin nedeni bilinmese de son anda 3.sezonu final saydıkları ve devam etmeyeceklerini açıklamaları üzerine de diziyi sevenleri hayal kırıklığın uğratmıştır. Başta ben! 
Neyse ki Türkiye'de kitapları basılmaya devam ediyor da seriyi devam ettirme şansına sahip olduk.

Anne - Kaynak için tıklayın.

Dizinin orjinali de kitap zaten. Kitaptan çevrilen eserleri de pek sevemem aslında ama kitap müthiş, dizi harika. Dizi daha da harika olabilirdi fakat orada yönetmen gazabı yaşandığı da aşikar. Böyle kitapların birebir ve eksiksiz diziye yansıtılması taraftarıyım çünkü insanlara eserleri bütün ve doğru tanıtmak daha doğru geliyor bana. Özellikle yazarın geçmişte çok başarılı ve bu esere çok fazla zaman ayırdığını düşünürsek...

Eğer bu tarz diziler seviyorsanız ki ben eski dönemlerden bahseden film ve dizilerden pek hoşlanmam bir şans vermenizi tavsiye ederim. Çok az kendime benimsediğim diziler vardır ve bunlardan ikinci sırada yer alan da kesinlikle Anne With Ann E dizisidir. Önce dizisini izleyip ardından kitaplarını okuyun diyeceğim çünkü dizi eksik ancak kitaplar seri şeklinde devam ediyor. 
Ayrıca Anne.
Seni seviyorum çilli ve kızıl kızım! Canım Anne, e ile birlikte!

CONVERSATION

9 Yorumlar:

 1. Çok stabil, durağan bir içerik gibi geldi bana izlemek için listeme aldım ama bir türlü açmak istemiyor canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek öyle değil aslında, bir deneyin derim ^^

   Sil
 2. Maalesef ki, çok fazla popüler olan şeylere karşı biraz tereddütle yaklaşıyorum. 🤭 Muhtemelen çok fazla rastladığım için pek bir sürprizi kalmadı diye düşünüyorum içten içe. 😂 Tamamen psikolojik. Ama yazını okuyunca ilgimi çekti. Biraz daha sakinlesin ortalık, izleyeceğim. 😂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O durum kronik sanırım izleyicilerde. Bende de oluyor. Erken yakaladım diziyi ben zamanında sanırım. Diziyi, kitapları bitirdim ardından patladı gitti :)

   Sil
 3. sürekli gördüğüm fakat bir türlü izleyemediğim bir diziydi hemen başlıyorum emeğine sağlııık:)

  YanıtlaSil
 4. Bunun özellikle kitabını çok merak ediyordum listeme aldım bile teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İkisini de gönül rahatlığı ile tavsiye ederim, sevgiler:)

   Sil
 5. Bu yazıyı okumadım belki spoiler olur diye; ama annem ve kardeşimle izlemek istediğim bir dizi. :) Merak ediyorum bayağı

  YanıtlaSil