The Queen's Gambit2020 yılının favori dizisi olarak seçtiğim The Queen's Gambit bence Netflix yapımına ait en başarılı 2020 yılı dizisiydi. Özellikle içerik olarak bambaşka ve çekici bir konusu olduğunu da itiraf etmeliyim. Satranç oyuncususu Beth Harmon'ın zekası ve hayatla mücadelesine hayran bir şekilde izliyorsunuz bu mini diziyi. Ayrıca bu dizinin de devamının gelmeyeceğine dair resmi bir açıklama yapılmış. Yani mini dizi olarak başlayıp sonlandı. Daha fazlası da olmazdı bence, tüm özgünlüğünü ve güzelliğini yitirirdi diye düşünüyorum.

Beth Harmon babasının çekip gitmesi üzerine inthar eden annesinin ardından yetiştirme yurduna veriliyor. Burada hademe ile satranç oynamaya başlayan ve bu konuda kendini inanılmaz şekilde geliştirmeyi başaran Harmon yavaş yavaş başka insanlar tarafından da keşfedilmeye başlıyor ve bazı münazarlara davet ediliyor. Bu esnada evlatlık alınan ve alındıktan kısa süre üvey babasının evi terk etmesiyle evde üvey anneyle baş başa kalan Harmon'ın arasında müthiş bir ilişki kuruluyor. Bu esnada kendini geliştirmeye devam eden Harmon yeni turnuvalara katılarak yavaş yavaş bunlardan ödüller kazanmaya başlıyor. 

Dizi hakkında aslında uzun uzun yazmayı dilerdim ancak ne yazsam spoiler olacak ve bunları yazmaktan hiç hoşlanmıyorum. Fakat şunu belirtmek isterim ki Harmon ile üvey annesinin ilişkisindeki nokta kısım beni çok etkiledi. O sahnede dolan gözlerimle çok mücadele ettim.

Dizinin gerçekten özgün ve keyifli bir yanı var ki başlayıp bitirmeniz için günlere değil en fazla 2 güne ihtiyacınız olacak. Zira uzatmanız, ertelemeniz pek mümkün değil. O yüzden 2020 yılında favorilerim arasında 1. sırada yer alan The Queen's Gambit dizisini de yazmaktan keyif aldım. Merak edene, ben satrançtan hiç anlamıyorum diyene şunu diyeyim bende oynamayı bilmiyorum fakat bu satranç bilmenin çok ötesinde bir dizi olmuş.
Sevgiyle tavsiye ederim,

mely

CONVERSATION

0 Yorumlar:

Yorum Gönder