Kedilerle Yeni Eve Taşınmak

 Kedi ile birlikte yeni bir eve gitmenin aslında yaşanabilecek en zor şeklini seneler evvel İstanbul'dan Kırklareli'ye üniversite için gelirken yaşamıştım.

Smokin kızımla birlikte 230 kilometre yol gidip, hiç görüp bilmediği bir eve geldik bir anda. İki gün boyunca koltuk arkasından çıkmadıysa da üçüncü günün sonunda açlığa yenik düşüp kendini gösterdi. Sonrası zaten koklamalar, deneme yanılmalar, gölgesine tıslamalar derken... Bir haftanın sonunda tamamen alışmıştı.

Ama şimdi öyle oldu mu? Hayır.
Şartlar bile bambaşka. 
Aydilge ve Aybars eve tam anlamıyla bağımlı çocuklar. Dışarıya karşı merakları sıfırın altında eksi sonsuz desem abartmış olmam sanırım. Bu sebeple taşınma sürecinde beni en çok kaygılandıran durum tamamen onların ne yapacağı yönündeydi.
Hal böyle olunca onları sürekli uyudukları yatak odasına kapatıp, tüm evin taşınması bittikten sonra da akşam üstü onları alıp eve getirmekte bulduk çözümü. Gelir gelmez onları yatak odasına çıkarttım ve hemen açtım çünkü Aybars çok duygusal ve hassas bir çocuk olduğu için epey strese girmişti bile. Tam üç gün evden ve bizden nefret eden gözlerle baktı her yere. Yemek yemedi ki bu 10 kiloları görmüş bir Aybars kişisi için çok ciddi bir alarmdır. Bu sebeple onları strese sokabilecek tüm ihtimalleri tamamen ortadan kaldırdım. Zaten yeterince büyük bir stresin içindelerdi.  Yemek yeme konusundaki dirençleri ortalama 2 gün kadar sürdü fakat eve alışmaları bizim taşınmamız 15 gün oldu bugün, tam iki haftayı buldu. Ki hala evin merdivenlerinden korktukları gerçeğini de atlamamak gerek. 

Geçen hafta İç/Dış Parazit aşılarının tekrarları ve genel kontrolleri vardı. Durumu izah edip doktorumuzdan bir vitamin takviyesi rica ettim bağışıklık sistemlerinin çökmesini istemediğim için. Çünkü birazdan daha detaylı yazacağım kedilerin yoğun stres dönemleri onlarda bağışıklık sistemini çökertiyor ve bu da başta mantar olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartıyor ki bunlar oldukça sıkıntılı süreçlere sahip hastalıklar. Bu nedenle özellikle Aybars'ın ne denli hassas bir çocuk olduğunu bildiğim için önlemimi aldım hemen. Şuan bitene kadar vitamin takviyesi vermeye devam edeceğim. Bu yolu ara ara kullanmanızı ancak bunun için hekimden muhakkak onay almanızı tavsiye ederim. Zira gelişimsel ve sağlık açısından her kedi her yönteme uygun olmayabilir. 

Kedi Eve Nasıl Alışır?

Kedinin karşısına geçip ''burası bizim yeni yuvamız oğğğluşşuummmm'' cümleleri kursanız da fayda etmiyor. Eminim ki net olarak bizleri anlasalardı da bu onları rahatlatmayacak. Bunun için onları tamamen serbest bırakmak, evin büyüklüğüne bağlı olarak çeşitli yerlere mama kapları koyarak, en sevdiği şeylerden biriyse eğer ara ara yaş mama ile gönlünü yapmak gibi yollardan yürümek en makbulü... Bu konu kokularının eve zamanla yayılması yani otomatikmen zaman ile alakalı bir durum.

Yanında Olmama Rağmen Neden Huzursuz?

Aslında en çok akla takılan, Google'da da en çok aratılan sorulardan birisiydi bu. 
Bunun cevabı çok basit.
Köpekler sahiplerini  kediler ise alanlarını (evlerini) sahiplenirler. Sizin yokluğunuz da onu zorlayacaktır elbette ancak onun için öncelikli durum kokusunun bulunduğu alan. Bu onlara güven ve rahatlık veriyorken bu yerin kendi kokusunun hiç olmadığı bir yere dönüşmesi de onu son derece huzursuz edecektir. Sebebi tamamen bununla alakalı.

Kedimle Yolculuk Etmek Onun İçin Riskli mi?

Genel anlamda bu soruya cevap vermem gerekirse eğer hayır. Ancak bu aslında biraz da kedinizin karakteriyle yahut ona edindirdiğiniz alışkanlıklarla alakalı bir durum. Yolculuk etmekten keyif alan, arabalarda gitmeye deliren kediler de gördüm, arabanın kapısını gördüğünde dünyayı yıkan kedi de... Hiç araba ile yolculuk etmediyseniz ve bu ilk olacaksa durum tamamen size şans çarkı sunacaktır. Muhtemelen bağıracak, dili dışarıda durmaya, huzursuzluk etmeye de devam edecektir. Ben kedime narkoz ve buna benzer uyuşturucu herhangi bir destekleyici talep etmedim o dönem doktorumuzdan. Bunu çok sağlıklı da bulmuyorum açıkçası. Yolculuk esnasında edindiği stresten aldığı zararın o ilaçlardan alacağı zarardan bir farkı yok benim nezdimde. 
Aydilge ve Aybars ile ortalama 500 metre kadar yakına taşındığım için yolculuk faslını yaşamadık ama eminim yaşayacak olsaydık kıyametin alametini de yaşatırdı. Bu aşamada en büyük tavsiyem güvendiğiniz bir doktordan fikir almaktır...

CONVERSATION

1 Yorumlar:

  1. Osman’ı götürdük aşıya. Durmadan miyavladı. Neyse ki yakındı. Tamam oğlum tamam oğlum deyip durduk.

    YanıtlaSil