Kaybolan - Tarık TufanTarık Tufan'ın kabus geçen gibi geçen 2020 yılına yakışır en güzel ve son kitabından bahsedeceğim sıcağı sıcağına.

''Kaybolan.''

Az evvel bitirdim kitabı. Bitirdiğim gibi terasa çıkıp derin bir nefes aldım. Boğazımda takılmış o düğümü dağıtmak için gökyüzünden yardım dilercesine...
Sahiden hiç kaybolmayan var mı bu hayatta?
Hayatın, gerçeklerin, geçmişin, geleceğin ve hatta kaderin içerisinde?
En çok bunu düşündüm okuduğum süre boyunca.
Kaybolmak.
Yolu bulamamanın bir diğer adı.

Hakan ve Yıldız'ın 15 yıllık evliliklerinden yola çıkarak iç dünyalarına yolculuk yaptım kitapta. Bir evliliğin içerisindeki iki bireyin kendi dünyalarına tanık oldum. Burada şu kısmı özellikle vurgulamak istiyorum ki her kitabında olduğu gibi bu kitabında da müthiş bir betimleme koymuş ortaya sevgili Tarık Tufan. Olaylardan mı etkilensem yoksa betimlemelerden mi diye düşünürken imdadıma o esnada ''bu kitapta neyi beğeneceğimi şaşırıyorum'' mesajıma cevap veren arkadaşım yetişti.
''Böyle iyi betimlemeseydi bu olayların hiç birine böylesine hayran kalamazdık belki de...?'' 
Ne doğru söyledi aslında.

Hakan'ın çocuk sahibi olamadığı, bu uğurda da aslında eşinin anne olma arzusu içerisinde kendisiyle birlikte eşini, evliliğini nasıl ateşe attığını okuyoruz. İstemek, çok istemek ve çok istediği için tüm dağları yakmak süreçlerinin birbirinden nasıl ayrıldığını gözler önüne seriyor yazar. Bu kitabı bir erkek kaleminden değil de gerçekten anne sahibi olmak isteyen ve bunun için yıllarını vermiş bir kadın oturmuş tüm içtenliği ile yazmış deseler... Şaşırmazdım.

Yıllar evvel bir yerde denk gelmiştim. 
''Nereye gidersen git, geçmişin seninle gelecektir. Eğer o kitabı gerçekten bitirmediysen...''
Hakan seneler evvel yarım bıraktığı kitabın eksik bıraktığı sayfalarına denk geliyor yıllar sonra. Koskoca bir boşluğun ve eksikliğin içerisindeyken sarılıyor o eksik sayfalara. Yıllar evvel kaçtığı geçmişinin kaçırdığı o karanlık yerlerini irdeliyor, elinde tekleyerek yanan fenerle birlikte...

Ucu açık yerler var kitapta. Hakan'ın kayınpederi Reha İleri'nin katili kim? Ya da gerçek ölüm sebebi neydi? Gibi.
Ya da daha sonrasında Hakan ile Yıldız'a ne oldu ve akabinde Hakan ile Sonay'a ne oldu gibi. Bunun aslında yarım bırakmak değil okuyucuya bırakmak olduğuna eminim. Çünkü kitabı bitirdikten hemen sonra, tam şuan bu satırları yazarken bir kez daha anlıyorum. Aslında her şeyin sonu belli. Her şey tam ve açık. Tüm çıplaklığı ile...

Duyguların ve duygusal kayboluşların içerisinde insanın mantığı duygularından çok çok arkada geliyormuş, bir kez daha anladım.
Bir insanı duygusal olarak aç bırakmaktan daha büyük bir işkence türü var mıdır diye sorsalar... Hakan'ın ve Yıldız'ın iç dünyaları bunun en gerçekçi ve açık cevabı olurdu sanırım.

Konuşamayan, içinden konuşan insanların göz göre göre uçuruma gittiğine tanık oldum yeniden. Beni bırakma diye ağlayan Yıldız'ın kelimeleri yutup sessizce masadan kalkması...
Ömrümüz çocuk tedavileriyle ve Yıldız'ın hırsıyla geçti, her şeyi unuttu bu yolculukta düşüncesinin altında ''beni sevmeyi unuttun Yıldız! Beni unuttun! Beni görmüyor gözlerin!'' haykırışı vardı. Kimse kimseyi duymadı.

Hakan ne zaman kayboldu? Evliliğin zorlu yokuşlarında mı? Yoksa annesi bildiği kişinin teyzesi olduğunu öğrendiği zaman mı?
Yoksa kendince açıklamalar yapmak için memleketten gelen öz babasıyla konuşurken kalbinde hissettiği duyguları fark ettiğinde mi?
Onun adına herkesin yıllar evvel karar verdiği, bilmesi gerektiği halde tek kelime etmeden hayatlarına devam ettiği insanların ben merkezli yaklaşımları mı kaybolmasına sebep oldu?
Öyle oluyor.
Bazen aile, kayboluyor.
Aile kayboldurtuyor.

Çok güzel bir kitap okudum sonuç olarak.
Yeni bir kitaba başlayamayacak kadar da dağılıp, çarpıldım.
Çünkü ben de bu hayatta kimse fark etmedi belki ama bir kaç kere kayboldum...

CONVERSATION

2 Yorumlar:

  1. Çok istemek gerçekten bir noktadan sonra yıkıcı oluyor insanın hayatında. Bir noktadan sonra durmak gerek.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Katılıyorum, aynen öyle. Bazen de bazı şeyleri kadere bırakmak gerek. Kaybolmamak için...

      Sil