Baba Parası


Baba Parası 2020 yılı yapımı, henüz taptaze diyebileceğimiz bir Ahmet Kural filmi. Ahmet Kural komedilerini gerçekten seviyorum, kendi tarzını ve işlerini çok takdir ettiğim için büyük bir heyecanla izledik filmi eşimle birlikte. 
Önce filmden bahsetmek istiyorum.

Çok zengin, varlıklı babalarının ölmesinin ardından ortaya çıkan çocukların miras uğruna verdikleri çabayı ele alıyor film. Kardeşlerin hepsi kültürel ve sosyolojik olarak bambaşka insanlar, hepsinin ardında çok farklı hikayeler var. Ahmet Kural kıbrıslı karakterini çok güzel oynamış. Abartı hissi vermeyen, o evin haylaz çocuğu havasını bu filmde de yanısıtıyor. Murat Cemcir hep aynı Murat aslında. Klasik, Ahmet Kural'ın yandaşçısı rolleri... Farklılık yok. Ama onunda mimikleri ve oyunculuğu bana keyif veriyor açıkçası. İzlemekten rahatsız olmuyorum.

Kadronun altın yıldızları da vardı tabiki her an parlayan...
Rasim Öztekin en başında geliyor benim için. Kendisini özellikler Seksenler dizisinde büyük bir ilgi ve sevgiyle izlemiştim. Yeniden görmek gayet güzeldi. Keşke daha çok oynamış olsaydı demedim değil...
Devrim Yakut yine oyunculuğunu konuşturan ikinci yıldız isimlerden oldu benim için. Onun tarzı, tavrı ve duruşu yeterdi diyebilirim.
Neden bilmiyorum ama Deniz Barut bana fazla yavan, tabiri caizse itici geldi diyebilirim. Aslında rol olarak görevi bu olabilir ama bilmiyorum, mimikleri bile çok ezberdi sanki. Sevemedim onu bir türlü. Ama Yağmur Tanrısevsin yine sımsıcak, yine cıvıl cıvıldı. Onun o masumane yapısı filmde de direkt olarak hissediliyordu.

Filme gelirsek...
Film olmamış! Çok üzülerek belirtmeliyim ki tüm Ahmet Kural filmlerine hakim ve izlemiş birisi olarak bu film tam bir ''aman bir an evvel bitirelim, bitmiş olsun da nasıl olursa olsun'' havasında geldi bana. Babanın ölmesi, kardeşlerin toplanması, herkesin miras şifrelerine düşmesi... Saniyeler içerisinde birleşiverdi. Kim kimdir anlamadan filmin gelişme bölümü başladı. 
Onun dışında sanırım biraz da tercih meselesi, miras genelde ailelerin kanayan yarası olduğundan seçilmiş olabilir ama benim tercih ettiğim bir tema olmadı. Bazı yerlerde rahatsız olmaya başladım hatta. Bunun bir vurgu olduğunu biliyorum elbette ama biraz da tarz meselesi. Ahmet Kural nerede oynasa izlerim demiş olsam da kastettiğim bu tarz bir film değildi sanırım. Pandemi dönemi ile çekimlerin hızlandırıldığını okudum, doğru mu bilmiyorum elbette. Ancak doğruysa hak verilebilir bir durum. Ama ilk defa gün içerisinde bir filmi ikiye bölerek ve zorla bitirdik diyebilirim.
Hiç güldürmedi diyemem ama yine de tercih edeceğim bir film olur mu ya da tavsiye ettiğim... Sanırım hayır.
Dilerim yeni ve güzel projelerinde buluşuruz Ahmet Kural ile... Kendisinin oyunculuğu ve tavrını gerçekten çok seviyorum çünkü.

CONVERSATION

0 Yorumlar:

Yorum Gönder